Dňa 6. augusta tohto roka nadobudli účinnosť mnohé ustanovenia rozsiahlej novely Trestného zákona, ktorá upravila niekoľko ďalších zákonov ako napríklad Trestný poriadok, či zákon o priestupkoch (ďalej ako “Novela”). Jej cieľom má byť podľa Vlády SR zavedenie prvkov restoratívnej justície do slovenského právneho poriadku a individualizácia trestu.

Výraznou zmenou, ktorú prináša spomínaná Novela, je vo vzťahu k zastaveniu trestného stíhania možnosť orgánov činných v trestnom konaní rozhodnúť o tom, že sa skutok nestal, že nie je trestným činom alebo že skutok nespáchal obvinený, už vtedy, ak na takéto konštatovanie bude dostatočne odôvodnený záver. To znamená, že už sa nebude vyžadovať nepochybnosť, ale bude postačovať, ak dôkazy získané v prípravnom konaní nebudú dostačujúce na to, aby mohol prokurátor podať obžalobu s predpokladom, že v konaní pred súdom by mohlo dôjsť k výroku o vine.

Ďalšou významnou legislatívnou zmenou je aj zvýšenie limitu škody, od ktorého sa trestný čin stáva trestnoprávne postihnuteľným. Po novom musí škoda presiahnuť sumu 700 eur, pričom pred účinnosťou tejto Novely bola spodná hranica stanovená na sumu 266 eur. V trestnom práve nastávajú okrem uvedeného aj zmeny v podobe zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, zmeny v dĺžke trvania kolúznej väzby a mnohé iné. Väčšina zmien sa aktuálne stále nachádza v rovine teoretickej. Ich skutočný dopad na spoločnosť a justíciu na Slovensku však bude možné objektívne zhodnotiť až na základe ich aplikácie v praxi.